VDTek Kursrapportering från LÄR DIG RÄDDA LIV
 
VDTek Kursrapportering från LÄR DIG RÄDDA LIV

För att säkerställa att det finns kompetent personal vid våra utställningar, som vet hur man hjälper sina utställare och andra närvarande vid plötslig ohälsa, har VDTek genomfört en kurs i Hjärt och Lungräddning vilket skedde den 18/3-2010. Vi är vad vi vet en av de första lokalklubbarna, om inte den första som genomfört en sådan kurs för att säkerställa att kompetensen finns inom vår förening om något skulle hända vid våra aktiviteter.

Under tre timmar fick deltagarna en grundläggande utbildning om hur man beter sig vid olika situationer som kan uppstå, detta under ledning av klubbens vice ordförande Kerstin Erlandsson som har en gedigen utbildning gällande detta, och även hade förmågan att engagera oss deltagare så att kursen genomfördes i en positiv anda.

Då vi anser att en sådan här kurs har ett stort värde även i det dagliga livet, vill vi i styrelsen för VDTek uppmana våra andra lokalklubbar inom SVTek, att fundera på att genomföra liknande kurser i Hjärt och lungräddning då det aldrig kan vara fel att införskaffa en grundläggande kompetens för klubbarnas personal, och det är ju även möjligt att bjuda in övriga medlemmar vilket vi gjorde.

Då vi inom styrelsen fann att denna kurs gav oss svar på de frågor vi eventuellt hade i detta ämne, så planerar vi för en uppföljning under kommande höst och hoppas då på att flera av våra medlemmar då vill ta tillfället i akt att förkovra sig i detta ämne, så att vi alla vet vad som skall göras om vi är först framme vid en eventuell olycka.

Styrelsen VDTek/
Björn Einarsson
Sekreterare VDTek

 
Åter till föregående sida